Jakich błędów unikać podczas organizacji wesela?

Jak nie nadwerężyć budżetu weselnego, czyli jakich błędów unikać podczas organizacji wesela

Organizacja ślub nie jest sprawą łatwą. Wymaga dużych wydatków, czego nikomu nie trzeba tłumaczyć. Z czasem, im dłużej zajmuje się organizacją ślubów, zauważa się tylko wzrost kosztów jakie trzeba ponieść w imię organizacji uroczystości. Niestety, jakbyśmy nie chcieli budżet jest kwestią, z którą musimy się liczyć. Jak zorganizować wesele tak, by uniknąć kosztownych i niepotrzebnych wydatków.

Brak ustalenia budżetu ślubnego

Najbardziej podstawowy błąd. Bez ustalonych granic budżetowych, w bardzo szybkim tempie może się okazać, że Wasze możliwości finansowe zostaną wyczerpane. Z resztą, każdy z nas ma swoje ograniczenia finansowe. Jest to normalna rzecz.

Dlatego usiądźcie na spokojnie nim przystąpicie do działania określając swoje możliwości finansowe. Dlaczego? Ułatwi Wam to późniejszy dobór miejsc i ofert. W ten sposób unikniecie korzystania z usług, które sprawią, że zrujnujecie swój budżet.

Zapraszanie zbyt wielu gości

Jeśli marzy się Wam duże wesele, to w porządku. Ale jeśli macie na nie zapraszać osoby, które są w Waszym zdaniu nie są Wam bliskie, nie róbcie tego na siłę. Pod żadnym pozorem nie dajcie sobie wmówić zdań typu „bo wypada zaprosić” kogoś na tę uroczystość. Zaproszenie jednej osoby wiążę się dalej z zaproszeniem jej partnera, a nawet dzieci, jeśli jest to przykładowo kuzyn.

Nie ma sensu, byście ponosili koszty za osoby, których tak naprawdę nie chcecie na Waszym weselu. Dlatego zastanówcie się, kto jest dla Was ważny i kogo tak naprawdę chcecie zaprosić. Niech towarzyszą Wam w tym dniu osoby naprawdę Wam bliskie.

Zakupywanie samych nowych rzeczy

Jeśli zdecydujecie się na organizację ślubu, będziecie mieli do wyboru ogrom rzeczy, które muszą być zakupione na wesele oraz mogą być jego elementami. Niezależnie czy wybierzecie opcje zakupu używanych czy nowych elementów, zawsze poniesiecie jakiś koszt. Jest jeszcze jedna rzecz do przemyślenia. Czy zakupywanie samych nowych rzeczy na wesele jest Wam potrzebne? Wesele macie jedno. Ile z tych elementów użytych podczas niego będziecie używać na co dzień. No właśnie. Jak to rozwiązać?

Tu z pomocą mogą Wam przyjść grupy na Facebooku. Wiele osób sprzedaje przedmioty pozostałe po weselu i których nie będą już używać. Rzeczy, które będą użyte tylko na czas imprezy możecie kupić taniej i później ponownie puścić w obieg je sprzedając.

Ignorowanie kosztów dodatkowych

Zaskoczeni? Organizacja ślubu nie składa się tylko, z konkretnych kroków, które trzeba wykonać. Możecie też dodać coś od siebie albo coś odjąć, jeśli dla Was jest coś zbędnym wydatkiem. Ale co może być kosztem dodatkowym, którego się nie spodziewacie? Winietki, podziękowania dla gości i rodziców, korkowe i wiele innych.

Żeby unikać kosztów dodatkowych zaplanujcie wszystko z wyprzedzeniem. Podczas poszukiwań strojów pytajcie się o ewentualne koszty dodatkowe. Szukając Sali weselnej pytajcie o koszty związane z dekoracją sali i wniesienia własnego alkoholu.

Zachowanie „zrobię to sam”

Zachowanie typu „Zosia samosia” nie jest czymś złym, ale może przysporzyć Wam wielu kosztów. Najczęściej wybieranym elementem, na którym Pary Młode decydują się na samodzielne wykonanie jest skomponowanie własnych dekoracji florystycznych w kościele. Sam pomysł nie jest zły, lecz osoby nie znające realiów branży, nie mające wiedzy, gdzie szukać względnie rozsądnej oferty florystycznej mogą się tutaj potknąć.

Dlatego jeśli macie w głowie pomysły tego typu przedtem zastanówcie się, czy macie odpowiednią wiedzę i źródła, w których możecie zaoszczędzić. Pamiętajcie, że samodzielne wykonanie jest oszczędnością pieniędzy, ale trzeba na wszystko poświęcić czas. Wynajęcie profesjonalisty będzie kosztować, lecz zaoszczędzi Wasz czas. Musicie tu zdecydować co jest dla Was ważne i czego oczekujecie.

Impulsywne rezerwowanie sali weselnej

Pospiech nie jest czymś pożądanym. Na pewno poczujecie go i będziecie przez niego napędzani do jak najszybszego zorganizowania go. Wybór pierwszej sali jaką odwiedzimy nie zawsze jest najlepszy. Jak wynająć salę weselną z głową?

Nie wpadajcie do pierwszej lepszej sali, chcąc ją od razu zarezerwować. Weźcie oddech i poszukajcie sal weselnych w Waszej okolicy, wybierzcie te które Was interesują. Dalej sprawdźcie koszty jakie musicie ponieść za wynajęcie poszczególnej sali. Takie podejście pozwoli Wam uniknąć zarezerwowania miejsca, które może być droższe i obciążające dla Waszego budżetu.

Unikanie pomocy bliskich

Każda rodzina posiada członków, którzy mogą pochwalić się niezwykłym drygiem w różnych dziedzinach. Może hobby cioci jest tworzenie wiązanek z kwiatów, może kuzyn tworzy niesamowite desery albo rodzic mający talenty stolarskie. Jeśli chcą pomóc w organizacji wesela, pozwól im na to. Na pewno tak stworzona uroczystość będzie niepowtarzalna.

Porównywanie się z innymi

Nie warto porównywać się z innymi. Z jednej strony oglądanie czyiś wesel i sposobu ich organizacji nie jest czymś złym. Z drugiej strony może doprowadzić to do powstania presji i niezadowolenia z tego, że nie stać Was na ślub taki jaki gdzieś zobaczyliście.

Nie sugeruj się tym, że ktoś w jakiś określony sposób zorganizował swoją uroczystość ślubną. W pierwszej kolejności pamiętajcie, że organizowana uroczystość jest dla Was. To Wam ma się podobać.

Kupowanie kwiatów, rosnących poza sezonem

Marzy Wam się obecność jakiś konkretnych kwiatów na Waszym weselu? Dobrze, ale czy wiecie, kiedy wybrane przez Was rośliny kwitną? Właśnie ta informacja decyduje o ich dostępności i kosztach, które poniesiecie. Uparcie się na konkretny gatunek kwiatów może wygenerować dodatkowe koszty, z tytułu ich sprowadzenia poza sezonem.

Żeby tego uniknąć, spytaj się florysty o dostępność Waszych wymarzonych kwiatów na czas Waszej uroczystości.

Zobacz Kolekcję 2022