Jak zmniejszyć stres przed ślubem?

Jak zmniejszyć stres przed ślubem?

Przygotowania do ślubu są niezwykle emocjonalne. Im bliżej tego szczególnego wydarzenie tym więcej stresu na towarzyszy, który jest spleciony z ekscytacją i wzruszeniem. Wszystko musi być perfekcyjne. Zawsze jednak może dojść do sytuacji, która wyprowadzi Cię z równowagi. Doś zajmiemy się omówieniem stresu i podpowiemy Ci co możesz zrobić dla siebie przed weselem.

Czym jest stres?

Stres jest niczym innym jak reakcją Twojego organizmu na wszystko to co zakłóca znany Tobie tryb życia. Nowe sytuacje są powodem dlaczego odczuwamy stres, niezależnie od tego czy są one pozytywne i negatywne. Również stres może być odbierany jako słaby lub mocny i tym samym mieć różny wpływ na nas i nasze decyzje na co dzień.

Wydarzenie jakim jest ślub określane jest jako jedno z dziesięciu najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdego człowieka. Panowie Holmes i Rahe, którzy badali zjawisko stresu na podstawie stworzonej na potrzeby badania skali punktowej umieścili to wydarzenie na siódmym miejscu. Ślub jest jednym z przełomowych wydarzeń w życiu każdej osoby. W końcu jest to początek nowego etapu w życiu Pary Młodej.

W radzeniu sobie z jakimkolwiek stresem, należy go w pierwszej kolejności zauważyć i zaakceptować. A kolejnym krokiem są czynności, które mogą pomóc powrócić Tobie do stanu równowagi. Stres sam w sobie jest wyzwaniem, z którym lepiej się zmierzyć niż pozwolić mu się rozwijać.

Co doprowadza do zwiększenia stresu u Pary Młodej przed ślubem?

Przygotowanie do ślubu i wesela wymagają od Państwa Młodych dopilnowania szeregu obowiązków. Tworzenie listy gości, zapraszanie ich, wybór sali weselnej, obrączek, sukni ślubnej i garnituru, podpisywanie umów, szukanie podwykonawców i dopilnowywanie ich, konieczność dokonywania szeregu decyzji i wiele więcej. Z biegiem czasu i im bliżej do wydarzenia wszystko nabiera tempa i rośnie przedślubna gorączka.

Jak przejawia się stres?

Skoki adrenaliny, spowodowane przez stres mogą spowodować pojawienie się szeregu objawów. Od wzrostu ciśnienia tętniczego, przez bóle brzucha, po zmęczenie i zaburzenie snu czy trawienia. Czasami nawet mogłaś kiedyś poczuć ścisk w gardle przez który nie spożywać posiłków, lub wręcz odwrotnie jadłaś zbyt obficie. Stres może objawić się zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Jeśli dochodzi do sytuacji, w których nie jesteś w stanie rozładować stresu samodzielnie, nie bój się prosić o pomoc psychologa.

Przedślubny stres może między małżonkami doprowadzać do kłótni. Możesz mieć problemy ze snem, jedzeniem i dogadywaniem się z innymi osobami w Twoim otoczeniu. Wszechogarniająca, napięta atmosfera może być powodem wielu problemów i nawet odwołania uroczystości.

Jak można poradzić sobie z przedślubnym stresem?

Po pierwsze zaplanuj swój ślub na papierze

Organizacja ślubu i dopilnowanie każdego elementu z osobna może przyprawić Was o zawrót głowy. Jak najlepiej sobie z tym poradzić? Zapisz każdy najmniejszy szczegół, o który musicie zadbać dotyczący Waszego ślubu na kartce. Nie zostawiajcie niczego przypadkowi, nielicznie na własną pamięć gdyż ona na pewno Was zawiedzie.

Spisanie wszystkiego pozwoli Wam na objęcie wszystkiego wzrokiem i dostrzeżenie tego jak będzie wyglądał Wasz czas na najbliższe miesiące. Dzięki świadomości, kroków jakie musicie podjąć możecie w łatwy sposób podzielić zadania między sobą oraz zdecydować kiedy je należy wykonać. Przede wszystkim będziecie świadomi ile zostało wykonane. Nie będziecie musieli zastanawiać się co jeszcze zostało do wykonania, Nie będziecie musieli zmienić swojego codziennego życia w stresujący wyścig.

Obecnie istnieje wiele narzędzi dedykowanych organizacji Twojego ślubu. Papierowa planery i aplikacje poświęcone planowaniu imprezy są na wyciągnięcie ręki. Jeśli ich nie lubisz zawsze możesz skorzystać z kalendarza w telefonie lub jego tradycyjnej formie.

Dbaj o siebie i swoje zdrowie

Nie rezygnuj w czasie przygotowań ślubnych z zdrowej diety i ruchu. Mogą one być Twoim sprzymierzeńcem w stresującym czasie. Odpowiednio zbilansowana dieta da Ci energię do działania i pomoże w zwalczaniu wolnych rodników powstających wskutek stresu. Unikaj przetworzonego jedzenia i postaw na pełnowartościowe posiłki. Nie zapomnij o nawodnieniu. Pamiętaj, że zmiana rozmiaru Twojej sukni ślubnej przed samym weselem może być bardzo kosztowna.

Natomiast ćwiczenia, taniec lub po prostu to co lubisz robić mogą pomóc ci w oderwaniu myśli. Pamiętaj o tym , że ruch w postaci roweru czy ćwiczeń nie tylko dotleni Twój organizm, ale i również sprzyja w wydzielaniu endorfin.

Zrelaksuj się w odpowiedni dla Ciebie sposób

Sposobów na relaks jest cała gama do wyboru. Czytanie książek, słuchanie muzyki, gra na instrumencie, gotowanie i wiele innych.

Zwykły spacer na łonie natury może być świetnym narzędziem do odstresowania się. Po prostu wybierz się do parku lub jeśli masz taką możliwość do dobrze znanego Ci najbliższego lasu.

Maluj, majsterkuj, co tylko dusza zapragnie. Odpowiedni dla Ciebie sposób na odreagowanie znasz tylko Ty. Może jest nawet coś co lubisz robić wraz ze swoim przyszłym małżonkiem? Zatem macie powód do spędzania wspólnie czasu.

Rozmawiaj o tym co Cię stresuje

Nie kryj się z niczym. Nie duś niczego w sobie. Porozmawiaj z narzeczonym, z rodziną, z przyjaciółką. Pamiętaj tylko by osobą, z którą chcesz poruszyć dany temat być dla Ciebie godna zaufania.  Nieocenione jest wsparcie osób, które nie negują Twoich uczuć. Ktoś, kto nie jest w Twojej sytuacji może Ci nawet podsunąć rozwiązanie, jeśli takiego będziesz potrzebowała.

Pamiętaj, że Ty i Twoje obawy są ważne. Nie musisz ich ukrywać. Zawsze możesz uzyskać wsparcie oraz poprosić o pomoc innych w przygotowaniach do ślubu.

Poproś o pomoc psychologa

Jeśli nic nie pomaga, a stres ciągle rośnie, a wręcz Cię przytłacza, nie czekaj i skontaktuj się ze specjalistą. Nie bój się. To nie jest żaden wstyd.

Konsultacja z psychologiem może pomóc Ci w spojrzeniu na wszystko z innej perspektywy. Może to być niesamowita pomoc. Może nawet jego wskazówki przydadzą Ci się w przyszłości.

Stres jest jednym z elementów, który będzie towarzyszył Ci w czasie przygotować wesela. Ogromne zadanie przed Tobą i Twoim narzeczonym będzie od Was wymagać czasu. Nie jesteście w tym sami. Nie pozwólcie by Wasz wspólny moment był kojarzony ze stresem. Dbajcie o siebie i nie zapominajcie o swoim zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Zobacz kolekcję Boho Soul

2022-08-04T08:46:51+02:00

Rosa alba Boho Soul -

2022-08-04T08:46:50+02:00

Rosa alba Boho Soul -

2022-08-04T08:46:50+02:00

Rosa alba Boho Soul -